do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek - 7:00 - 16:00
 • wtorek,środa, czwartek - 7:00 - 15:00, piątek - 7:00 - 14:00
 • ul. Jana III Sobieskiego 5
  47-440 Nędza

 • tel. 32 410 20 18
  32 410 23 99
  fax 32 410 20 04

Raporty o jakości powietrzaJAKOŚĆ POWIETRZA [KLIK]

Mistrz polski w speedcubingu uczniem SP w Nędzy

26 Listopad 2019
kategoria:
Aktualności

23-24 listopada 2019 r. w gdańskiej hali Amber Expo odbywały się Mistrzostwa Polski Juniorów w Speedcubingu. Nasz mieszkaniec, Łukasz Pielczyk, wywalczył tytuł mistrza Polski w konkrecji 2x2x2, w kategorii 3x3x3 zdobył 6 miejsce w klasyfikacji generalnej i 3 w swojej grupie wiekowej.  

Speedcubing to układanie kostek na czas. Podczas zawodów kostki wymieszane są według losowych, wygenerowanych komputerowo algorytmów. O zwycięstwie decyduje średni czas z pięciu ułożeń, po odrzuceniu najlepszego i najgorszego wyniku. Do półfinału Łukasz wszedł z pierwszym wynikiem na 61 zawodników. Do finału zakwalifikowało się 6 uczestników z najlepszymi czasami. W finale Łukasz uzyskał średni czas 3,08 i zdobył mistrzostwo Polski. Resztę opowie już sam Mistrz. Zapraszamy do krótkiego wywiadu z Łukaszem.

Redaktor: Ile masz lat, do której klasy chodzisz?
Łukasz: Mam 13 lat, chodzę do klasy 7a w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy.


R: Jak zaczęła się twoja przygoda z kostką Rubika, jak długo uczyłeś się układać i od jak dawna ją układasz?
Ł: Do szkoły kolega przyniósł kostkę, chciałem układać lepiej niż on. Uczyłem się z filmików na YouTube. Tak się w to wkręciłem, że podczas wakacji kupiłem sobie także inne rodzaje kostek i cierpliwie układałem. Moja przygoda z kostką zaczęła się w 2017 r.

R: Gdzie odbyły się mistrzostwa i ilu zawodników mierzyło się ze sobą?
Ł: Mistrzostwa Polski Juniorów w Speedcubingu odbyły się w Hali AmberExpo w Gdańsku. Brało w nich udział 84 zawodników z całej Polski.

R: Były to twoje pierwsze tego typu zawody?
Ł: Nie, to nie są moje pierwsze zawody. Na pierwszych byłem w 2017 r. w Opolu. Zawody w speedcubingu odbywają się w różnych miastach – byłem już na Polish Open w Opolu i Będzinie, uczestniczyłem w turnieju w Krakowie, Wrocławiu, Częstochowie, Jastrzębiu Zdroju, Byczynie.

R: Jak długo przygotowywałeś się do tych zawodów?
Ł: Przygotowania do mistrzostw Polski trwały cały czas. Układam kostkę w domu, na przerwach w szkole, w czasie jazdy samochodem – w każdej wolnej chwili.

R: W jakim czasie udało ci się najszybciej ułożyć kostkę?
Ł: Mój najlepszy czas w kostce 3x3x3 to 5,81s, a w kostce 2x2x2 to 0,74s.

R: Czy oprócz kostki masz jakieś inne hobby?
Ł: Oprócz układania kostki lubię bardzo uczyć się matematyki, programowania i języka angielskiego. Jestem też ministrantem.

R: Czy kostka jest twoim sposobem na nudę ?
Ł: Kostka jest świetnym sposobem spędzania czasu wolnego, uczy cierpliwosci i logicznego myślenia, wspomaga pamięć. Rubik powiedział: „We turn the cube and it twists us” – „Obracamy kostkę i to nas kręci.” Mnie kręci na pewno.

Czyli jak widzimy niewiele trzeba, aby zaszczepić w sobie pasję, później wystarczy już tylko determinacja w dążeniu do celów, czego serdecznie życzymy Łukaszowi, aby osiągał dalsze sukcesy.